Naučte se fotit kreativně – 14 jednoduchých cvičení

Naučte se fotit kreativně – 14 jednoduchých cvičení

Asi každý fotograf se chce neustále zlepšovat. Je pravda, že stačí znát několik hlavních kompozičních pravidel, umět ovládat svůj fotoaparát a pokud fotíte hodně, rádi a nad focením trochu přemýšlíte, časem se vaše fotografické schopnosti budou zlepšovat.

Proč tento přirozený proces ale trochu neurychlit?

Následující fotografická cvičení nejsou z mé hlavy a ani jsem je zatím nezkoušel. Prošel jsem ale řadu různých návodů a postupů, jak zlepšit fotografické schopnosti a povzbudit kreativitu a vybral z nich cvičení, která mne zaujala.

Většinu z nich jsem zatím bohužel nezkusil. Mám to ale v plánu a až k tomu dojde, přidám sem výsledné fotografie a hlavně praktické zkušenosti. Ale nyní již pojďme k samotným cvičením. Vlastně jde o omezení, která ve svém důsledku rozvinou vaši fotografickou kreativitu. Cvičení můžete praktikovat jedeno odpoledne, den, víkend nebo klidně celý týden. To záleží jen na vás a vašich časových možnostech.

1. 10 fotek jedné věci

Vyberte si jednu věc okolo vás. Může to být lavička v parku nebo třeba vidlička v kuchyni. Udělejte alespoň 10 fotek. Zkuste fotit ze všemožných úhlů, vyzkoušejte různá osvětlení. Fotek můžete udělat mnohem více. Vyfoťte ale alespoň 10 fotek, každou z jiného úhlu, v jiné kompozici, v jiném kontextu s ostatními věcmi nebo s jiným světlem.

Můžete zkusit fotit jen jedním pevným objektivem, nebo zkrátka stejným ohniskem. Nepoužívejte tedy zoom. Tím budete nuceni ještě více zapojit svou kreativitu.

Detailní snímek plátku kiwi
Detailní snímek plátku kiwi
Plátky kiwi
Plátky kiwi

2. Kreativní autoportrét

Autoportréty, to nejsou jen oblíbená selfie. Zkuste trochu zapojit fantazii. Fotíte sami sebe, takže se nemusíte bát vymýšlet podivnosti. Experimentujte s dlouhým časem, foťte ve tmě a obličej nasviťte baterkou, foťte detaily své tváře, možností je mnoho a záleží jen na vašich nápadech.

Kreativní autoportrét
Kreativní autoportrét

3. 100 kroků

Toto cvičení mně nikdy příliš nezaujalo a myslím, že to chce najít nějaké opravdu vhodné místo. Budete-li cvičení provádět na ulici, budete vypadat trochu jako blázen. Nicméně je cvičení uváděno v řadě návodů na procvičení kreativity fotografů, takže někomu asi vyhovuje. Návod je následující. Každých 100 kroků se zastavte a vyfoťte deset fotek, toho co vás zrovna zaujme. Cvičení praktikujte raději za hezkého počasí. Procvičíte si schopnost dívat se na všední a obyčejné věci, kterých si normálně ani nevšimnete, kreativním způsobem. Aby to bylo zajímavější, zkuste takto fotit třeba v muzeu nebo na trhu.

4. Jeden element

Běžte ven a foťte jen červené, zelené nebo modré věci. Zkrátka vyberte jednu barvu a soustřeďte se na ní. Kromě toho, že získáte větší cit pro barvy, budete mít i materiál pro sestavení zajímavé, tematicky spřízněné kolekce fotek. Podobně si můžete vybrat i cokoliv jiného.  Vyberte si z položek níže jediný element, vyrazte ven a foťte pouze jeho a nic jiného. Můžete si vybrat například:

  1. Stíny
  2. Linie
  3. Tvary
  4. Textury
  5. Barvy

5. Foťte černobíle

Nastavte si ve fotoaparátu monochromatické focení a zkuste celý den fotit jen v tomto režimu. Uvidíte, že si budete najednou všímat jiných věcí než obvykle. Budete instinktivně hledat věci, které mají výrazný kontrast, textury a tvary. Doporučuji ale fotit do JPG i RAW zároveň, tak budete mít uloženou černobílou i barevnou variantu.

Černobílá fotografie obyčejného dřeva
Černobílá fotografie obyčejného dřeva

6. Cestujte

A nemusíte daleko. Vyrazte někam, kde to neznáte. Může to být třeba sousední město, nebo jen neznámá čtvrť. Nové podněty udělají s vaším fotografickým nadšením divy.

7. Čísla a písmena

Věci, které vypadají jako čísla nebo písmena, ale nejsou to čísla ani písmena. Zkuste třeba najít všechna písmena abecedy, nebo jen písmena vašeho jména. Možností je mnoho. Donutí vás to dívat se na věci kolem vás nevšedním a novým způsobem.

8. Vyplňte rámeček

Ať už to budou makro fotky nebo fotografie zblízka. Zkuste celý den fotit pouze fotografie, kde váš objekt zájmu vyplní celý rámeček. Uvidíte, že si najednou začnete všímat úplně jiných věcí než obvykle.

9. Foťte zvířata a hmyz

Vyrazte ven a zaměřte své fotografie pouze na zvířata. Žijete-li ve městě, foťte holuby, veverky v parku nebo třeba hmyz. Na vesnici zas můžete fotit hospodářská zvířata, kočky a psi.

Mravenec
Mravenec
Ploštice
Ploštice

10. Inspirujte se

Najděte si fotky, které se vám líbí, třeba na některé ze sociálních sítí a zkuste vyfotit stejné. Mějte na paměti, že jde pouze o cvičení a z takových fotek by se něměl stát základ vašeho portfolia. Já žiji v Praze, proto si můžu najít právě fotografie Prahy, které mi připadají skvělé. Následně si je nahraji do telefonu, odhadnu denní dobu, ve které byly vytvořeny, a můžu vyrazit. Naučíte se tak spoustu nový věcí a najdete i nové fotolokace. Navíc fotky stejně nebudou stejné, jako ty které byly předmětem inspirace, takže budete mít řadu nových hezkých snímků.

11. Odrazy

Focení objektů pouze v odraze během celého dne vás naučí vidět svět úplně jinýma očima. Budete fotit odrazy ve sklech domů a automobilů, pouličních zrcadlech, kalužích nebo kovových předmětech. Budete nuceni fotit z úhlů, které vás zatím ani nenapadly.

Trojský most v Praze
Trojský most v Praze

12. Jen jeden film

Vyrazte fotit na nějaké, třeba známé místo a dejte si limit, že za celou dobu focení nevyfotíte více než 36 snímků. Určitě zvolte raději místo v okolí, kam se budete vracet. Není nejlepší toto omezení praktikovat na dovolené nebo na místě, kam se jen těžko někdy vrátíte. Cvičení vás donutí soustředit se na každý jednotlivý snímek a uvidíte, že vaše fotky budou po všech stránkách dokonalé. Kdo má tu možnost, může samozřejmě rovnou fotit na film a ne to pouze simulovat.

13. Něco vždycky s sebou

U mnoha fotografů oblíbenou disciplínou je zvolit si nějaký předmět, může to být nějaká hračka, šperk, kniha nebo vlastně cokoliv přenosného. Předmět umístěte do každé fotografie. Naučíte se tak pracovat s kompozicí a zapojovat představivost. Navíc získáte zajímavé fotky do série a jako fotografové budete lépe identifikovatelní.

14. Zarámujte to

Vyrazte ven a hledejte věci, kterými byste mohli zarámovat své fotografické objekty. Může to být škvíra v plotě, okno, dveře, otevřená vrata apod.

Muž pod Nuselským mostem
Muž pod Nuselským mostem

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *