Kontakty

Fotograf Martin Vorel

Ahoj, jmenuji se Martin Vorel a jsem fotograf z Prahy. Moje fotografie si můžete zakoupit jako tzv. fotoobrazy – velkoformátové fotografie na stěnu. Kromě těchto stránek najdete mé další fotografie na webu LibreShot.com, kde si je můžete stáhnout zcela zdarma.

Břízy u rybníka - Abstraktní krajinářská fotografie na prodej
Silueta vrby - Fotografie na prodej
Zimní minimalismus III - Fotografie na stěnu
Dub na Točné jako abstraktní černobílý fotoobraz

Můj pohled na focení

Žijeme ve světě, kde je standardem býti obklopeni hromadou věcí, které ani nepotřebujeme a které nás nedělají šťastnými, přestože si to někdy myslíme. I proto mám rád minimalistickou fotografii, která se naopak snaží vše zjednodušovat, vyhýbat se rušivým objektům a soustředit se pouze na to podstatné. Snažím se, aby mé fotografie působily jednoduše a vyzařovali klid a harmonii a také, aby divákovi ukazovaly samotnou podstatu věcí kolem nás.

Druhá a složitější věc, o kterou se snažím (a zatím se mi to nepodařilo), je najít něco jako univerzální krásu. Takovou krásu, kterou může ocenit nejen každý člověk, ale i hypotetická bytost z jiné planety. Zkrátka bytost bez jakékoli zkušenosti s naším pozemským životem. To ale není vůbec snadné. Vlastně všechno v nás totiž vyvolává nějaké pocity, ať už negativní nebo pozitivní, které vycházejí z našich předchozích zkušeností a znalostí. Je velmi obtížné se těchto nánosů zbavit a vidět věci prostě „takové jaké jsou“.

Když například vidím nádherné a obdivované fotografie, na kterých jsou krásné mladé ženy, myslíte, že by stejné fotografie měly takový úspěch i u těch hypotetických mimozemských bytostí, které ani nevědí, co to žena je? Byla by taková fotografie stále krásná?

Prakticky jakýkoli objekt vyvolává emoce na základě našeho vztahu k němu. Proto je mým cílem vyfotit takovou fotografii, která bude krásná, i když na ní žádný takový emoce vyvolávající objekt nebude anebo alespoň nebude jediným nosným prvkem. Chtěl bych, aby emoce vyvolávala sama fotografie svým kontrastem, liniemi a zobrazenými tvary.

Taková fotografie by měla zároveň v divákovi evokovat něco jako zenové satori – záblesk náhlého uvědomění, poznání, probuzení. Něco jako fotografické haiku. Co to je a jak by to mělo vypadat? To ještě opravdu nevím. A dost možná to ani nikdy nezjistím. Ale přesto se o to budu snažit.