Home » Fotografie podle lokality » Minimalistické fotografie z Kolovrat a okolí

Minimalistické fotografie z Kolovrat a okolí

V Kolovratech na okraji Prahy žiji s rodinou od roku 2008. Proto je jasné, že zde i nejvíce fotím. Krajina kolem Kolovrat není na první pohled ničím zajímavá ale když ji prozkoumáte detailněji uvidíte, že má co nabídnout. V okolí najdete řadu rybníků, polních cest lemovaných stromy, zajímavou architekturu nebo obory se zvěří. Navíc díky vlakové stanici je snadné dostat se do lesů Říčanska nebo třeba k Sázavě a na Beneškovsko.

Zimní minimalismus v Kolovratech

Následující tři fotografie vznikly jednoho krásného zimního dne začátkem roku 2021 v Kolovratech. Konkrétně v lesíku za u-rampou. Jen ta prostřední je “až” od rybníka v Uhříněvsi. Měl jsem tehdy docela dost práce a málo času na focení a tak jsem byl rád, že jsem mohl vyrazit na celé odpoledne fotit siluety ve sněhu 🙂 Nakonec jsou tyto tři fotky mými nejoblíbenějšími fotkami, které jsem tu zimu vyfotil. Fotografie jsou vyfoceny fotoaparátem Nikon Z7 a objektivem Nikkor 24-70mm.

Všechny tři fotografie jsou dostupné jako fotoobrazy: první, druhá, třetí.

Minimalistická zimní fotografie z Kolovrat
Minimalistická zimní fotografie z Kolovrat
Minimalistická zimní fotografie z Kolovrat

Spirála na bodláku II a III

Suché bodlálky někdy vytvoří krásné spirály. Není to ale vždycky. Výběžky jsou většinou rovné a jen na některých rostlinách a na některých místech se spirály vytvoří. Právě takové místo jsem našel na kraji Kolovrat (ono je to vlastně už v Říčanech), kde stojí betonové torzo nikdy nedostavěné věznice.

Kromě toho, že je to skvělé a přístupné místo (stav k dubnu 2021) pro focení urbexu, tam právě rosto i ty bodláky. Někdy fotím na místě a jindy si suchý bodlák nebo jinou rostlinu utrhnu a fotím až v klidu doma. Tohle je ten druhý případ.

Vyfoceno fotoaparátem Nikon Z7 s objektivem Tamron 90mm macro, clona f/40, čas 1/60s a ISO 200 na začátku roku 2021. Foceno se stativem a umělým LED světlem namířeným na zeď tak, aby vynikla silueta.

Fotografe lze koupit jako fotoobrazy. Druhá fotka.

Spirála na bodláku II - vertikální fotografie, kolovraty 2021
Spirála na bodláku III - vertikální fotografie, kolovraty 2021

Stonek

Další minimalistická a trochu abstraktní fotografie krásně tvarového stonku vznikla také v našem obýváku. Rostlinu jsem našel a utrhl nedaleko Kolovratského hřbitova.

Vyfoceno fotoaparátem Nikon Z7 sobjektivem Tamron 90mm macro, clona f/40, čas 1/60s a ISO 200 na začátku roku 2021. Foceno se stativem a umělým LED světlem.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Stonek z větší dálky

A tady je ještě stejná rostlina jako na obrázku víše, jen vyfocený z trochu větší dálky a převedený do černobílé.

Silueta rostliny z Kolovrat
Pivovar Gwern - Nupaky. Černobílá silueta.

Silueta pivovaru Gwern

Tuto industiální černobílou fotka vznikla ve vesnici Nupaky nedaleko Kolovrat koncem března 2021.

Bylo dost zajímavé počasí. Nejdřív svítlo slunce a jen v dálce na obzoru byly tmavé mraky. Zdálo se, že mám dost času v klidu dojít domů. Během pár minut bylo ale všechno jinak. Začala vánice a padaly zvláštní suché sněhové kroupy. Ještě než jsem se schoval pod stromem jsem udělal pár fotek, s cílem zachytit padající sníh.

Foceno s Nikonem Z7, objektiv Nikkor 24-70 nastvený na 51mm, clona f/10, čas 1/160s a ISO 152.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Silueta větviček

Tahle fotka vznikla ve stejný den jako fotografie pivovaru výše. Silnici mezi obcemi Lipany a Kuří lemují krásné staré stromy, mezi kterými rostou ostružiníky plné trnů. Stromy sice fotím častěji ale tuhle zvláštní kompozici jsem si ujít nenechal.

Foceno s Nikonem Z7, objektiv 27-70mm nastavený na 70mm, expozice 1/1000s, clona f/4 a ISO 64.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Černobílá fotografie - siluety překřížených větví, Praha-Kolovraty 2021
Abstraktní černobílá fotografie stromu v Kolovratech

Abstraktní fotografie stromu v Kolovratech

Fotka vznikla při rodinné procházce po turistických cestách v Kolovratech. Chtěl jsem mé tehdy jedenáctileté dceři ukázat, jak se dá s fotkou hrát. Fotoaparát jsem namířil na jeden košatý strom a během kývání zhora dolů jsem udělal několik záběrů.

Vyfoceno Nikonem D7100 s objektivem 35mm. Rychlost závěrky 1/4s (právě tak akorát pro výrazné rozmazání), clona f10.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Spirála na bodláku I

Má první fotografie spirály na bodláku, které chodím fotit (nebo sbírat) do areálu nedostavěné věznice mezi Kolovraty a Říčany.

Fotka vznikla na konci zimy 2020 během první vlny koronavirové pandemie. Fotil jsem rovnou venku bez stativu s fotoaparátem Nikon D7100 a makro objektivem Tamron 90mm.

Doba expozice 1/1000s, clona f/8 a ISO 320.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Spirála na bodláku, Kolovraty 2020
Umělecká fotografie hub v Louňovických lesích

Houby

Teď se dostáváme od Kolovrat trochu dál, konkrétně do lesů v okolí Louňovic. Fotka vznikla na procházce s manželkou na podzim 2020. V jedné krásné části lesa žena hledala houby a já zatím fotil. Tedy spíš jsem se válel po zemi a hledal ideální modelky pro svůj záměr – vyfotit zajímavou houbu na přirozeném černém pozadí.

To se mi nakonec povedlo. Houby na fotce rostly ve stínu kmene a byly světle žluté. Ideální kombinace. V postprocesu stačilo trochu ztmavit stíny a zesvětlit světlé a bylo hotovo.

Nikon D7100m, makro objektiv Tamron 90mm, stativ.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Lítožnický rybník v Dubči

Nyní se vydáme z Kolovrat na druhou stranu – až do Dubče, kde najdete tento nádherně zrekultivovaný rybník. V rybníku zůstalo několik ostrůvků se vzrostlými stromy a i několik stromů rostoucích přímo z hladiny. Pokud budete mít cestu kolem, určitě si tam udělejte procházku. Stojí to zato.

Abych docílil rozmazané oblohy i vodní hladiny, použil jsem 10-stop ND filtr a dobu expozice 20s. Foceno na Nikon D7100 s pevným objektivem 35mm a clonou f/13. Podzim 2020.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Umělecká fotografie Lítožnického rybníka v Dubči
Černobílá umělecká fotografie osamělého stromu v Uhříněvsi

Osamělý strom v Uhříněvsi

Tento snímek vznikl na polní cestě mezi Uhříněvsí a Dubčí. Od rybníka “Podlesák” vede několik krásných polních cest, které jsou lemovány starými jabloněmi. Toto je jedna z nich.

Vyfoceno fotoaparátem Nikon Z7 s objektivem 24-70mm nastaveným na 34mm. Doba expozice 1/160s, clona f/13, ISO 320, bez stativu.

Fotografii lze koupit jako fotoobraz.

Buddha pod stromem

Na tomto obrázku jsem spojil své dvě oblíbené věci. Dřevěnou sošku Buddhy, kterou jsem kdysi dostal od maminky a stromek, který jsem našel v Kolovratech a fotil ho v zimě, když byl zapadaný sněhem.

Asi měsíc po tom, co jsem stromek ve sněhu vyfotil, jsem se na místo vrátil. Chtěl jsem se podívat, jak vypadá bez sněhu ale bohužel ho ale někdo ukopl. Nicméně alspoň jsem si ho mohl vzít domů a vyfotit ještě jednou v této kompozici.

Fotografie je k dispozici jako fotoobraz.

[Total: 0 Average: 0]
Rolovat nahoru